10 Şubat, 2014

O şey


Geçen sefer Sydhavnstippen ile ilgili yazarken bu acayip yapıda kalmıştım en son. "az sonra..." diye bitirmişim o yazıyı, üç ay olmuş neredeyse. Senede beş tane giriş yapılmayan blogun "Az sonra"sı da böyle oluyor haliyle.

Gezinirken aniden karşıma çıkan bu eser, bendeniz gibi bölgeye hayranlık besleyen mimar Simon Hjermind Jensen tarafından 2011'de yapılarak bir saygı nişanesi olarak hediye edilmiş. Adı da "Fire Shelter", yani Yangın Sığınağı. Şekil olarak eskinin göçebe çadırlarından esinlenmiş Jensen. 


Kullanılan hammaddeler kontrplak ve polikarbonat.  


Sığınağın bir ocak ve yine çevrede bulunan artıklardan yapılan banklar da bulunuyor. Çatı kısmı beyaz şeffaf; gün ışığını içeri geçiriyor. Bu da içeride dengeli, difüze bir ışıklandırma yaratıyor. Ben gece hiç gitmediğim için göremedim ama çatı kısmı şeffaf olduğundan, gece içeride ateş yakıldığında gerçekten esrarengiz manzaralar oluşuyormuş. 


Ziyaretçisi de eksik olmuyor.Bir "yazı yazacağım bahanesi ile fotoğraf paylaşma" teşebbüsümün daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir dahakine görüşmek üzere. 

1 yorum:

Can dedi ki...

Merhaba!

Sizin blogunuza internette rastlandım ve hoşuma gitti. Çok güzel yerleri geziyorsunuz, Danimarka'yi hep gormek istedim :) Harika resimleri yükleniyorsunuz ve mutlaka çok kişi blogunuzu takip ediyor. O zaman belki bu site sizin için faydalı olacak: http://kutucugum.com/

Bu ücretsiz ve limitsiz depolama alanı ve sen burada bir albüm oluşturabilirsiniz ve ona tüm fotoğraflarını koyabilirsiniz. Ayrıca filmler veya metinler, aslında her şey. Bunu sayesinde arkadaşlar ve takipçilerinizle daha çok şeyi paylaşabilirsiniz – onlar siteye kayıt olmak zorunda değiller. Bundan başka siteden her şey indirebilirsiniz. Buna bir bakın lütfen, belki beğeneceksiniz.

Saygılarımla, Can