04 Şubat, 2015

Maymunlar Plajı


Altı hafta kadar sürdü Güneydoğu Asya gezimiz. Üç ülke, vadiler, ırmaklar, botlar, köyler, şehirler, dağlar, günbatımları, ziplining, yataklı yolcu otobüsleri, daha neler neler. Benim en çok sevdiğim şey ise hepsinden çok: Maymun!!! Bayılıyorum bu hayvanlara. Bir gün boyunca oturup maymunları izleyebilirim. Huzur buluyor, katıla katıla gülüyor, kendimden geçiyorum bunları izlerken.

Ko Phi Phi Don adasına düşerse yolunuz, Monkey Beach olarak bilinen plaja giderek maymunlarla fantastik bir ortamda haşır neşir olabilirsiniz. Önce nasıl gidileceğini anlatalım. Ko Phi Phi Don merkezden (gidince görürsünüz, küçücük bir ada) çok kısa mesafede ama bu plaja kara yoluyla gitmeniz mümkün değil. Denizden gitmeniz lazım. Bir burun var ki onu aşmanız gerekiyor. Tayland'da her yerde bolca bulunan "Long Tail" denen uzun kuyruklu taksi botlardan kiralayarak kolayca gidebilirsiniz. Şunlar gibi:

Botların arkasında görülen burunun arkası Maymun Plajı

Peki biz ne yaptık, bot mu kiraladık? Tabii ki hayır. Bir kere Kayak kiralayarak bir kere de yüzerek gittik. Neden? Maksat zorluk olsun, macera olsun.

Önce öğlen vakti gel-git hareketi sonucu deniz alçaldığında şöyle bir bakıp "yürünür lan aslında oraya" dedik:

Hayır efendim, bunlar biz değiliz

Yürümeye başladık. Lakin kolay bir yürüyüş değil. Balçık gibi kalmış kum ve keskin kayalar var. Ve ileride yine derinleşiyor ve yüzmeniz gerekiyor, gel-gitle yaşanan alçalma maymunlar plajına kadar yürümeniz için yeterli değil. Sonra geri döndük. Kayak kiralayalım dedik. (Türkçe'si de kayak mı o aracın? Cidden bilmiyorum. Aşağıda yorumlarda yazsın biri lütfen) Zaten çok seviyoruz kayak kullanmayı. Şimdi siz de kiralayacak olursanız diye bir bilgi vereyim. Phi Phi merkezden kayak kiralayabileceğiniz bu plaja vardığınızda, önünüze ilk çıkan kayakçıdan kiralamayın. Bunlar iyi yer tuttuğu için yeni gelen insanlara yüksek fiyat çekerek tutturabildiği kadar kazıklayan Thai esnafı. Saatine 300 TBH (Thai Bahtı) gibi fiyatlar çekerek pazarlıkla 200'e falan kakalamaya çalışıyorlar. Siz bunları es geçerek sola doğru yürüyün ve aşağıda köşede ahlaklı Thai esnafı olarak belirttiğim 'Phi Phi Don Beach Front Resort' adlı işletmeden, Güneydoğu Asya'da gezerken zaten bunalmış olacağınız pazarlık saçmalığına girmeden, saatı 100 TBH'ye kiralayın. Biz öyle yaptık zira.Kayağı derin su kısmına kadar bir el arabası ile de taşıdılar sağ olsunlar. Sonra kürekleyip maymun plajına sallana sallana vardık.

Bir süre yüzdükten sonra zıplayarak havada fotoğraf çekilme gibi klasik maymunluklarımızı yapıyorduk ki dağdan çete gibi gerçek maymunlar indi bir anda. Hemen yiyecek içecek ne var aramaya koyuldu serseriler. (Ehehehehe)

  

İner inmez de bulabildikleri çantaları karıştırmaya başladılar. Eşyalarınız sahip çıkın; temel hedefleri yiyecek-içecek olsa da her şeyi çalabilme ihtimalleri var hergelelerin.

 


Plaja o ara bir botla gelen grubun votkalı içeceklerini zorla alıp içen bazı maymunlar ise sarhoş oldu ve iyice saçmalamaya başladılar. Bunlardan biri gelip bacağıma saldırdı hergele. (Ehehehe)

 


Maymunluk diz boyuydu yani anlayacağınız.

  


Maymun arkadaşlar toplayabildikleri ganimetlerle dağa doğru çekilirken, biz de geri kürekledik artık napalım.

Bunlar da biz değiliz

Alın bu da benden ekstra, Kamboçya'dan:

Bonus maymun

Biz burayı çok sevdiğimizden, ertesi gün bir kere daha, bu sefer yüzerek, deniz gözlükleri ile baka baka gittik. O yolculuk da çok güzeldi. Yüzmekte çekinilecek bir şey yok, mesafe çok uzun değil. Yalnız kayaların üzerindeki deniz kestanelerine dikkat! Ben daha önce bu kadar uzun iğneli deniz kestanesi hiç görmemiştim. Orantısız büyük iğneleri var buradakilerin. Aman basmayın ha!

Hiç yorum yok: