12 Şubat, 2015

Baan Silapin


Bangkok'ta bir öğle vakti yapılabilecek en güzel şeylerden biri Baan Silapin (Artist's House) denen yere gitmek. Skytrain'e atlayın, Silom hattının son durağı olan Bang Wa istasyonuna kadar gidin. Buradan 15 dakika yürüme mesafesi zaten.


Bangkok'ta zaman içinde bir çok kanal doldurulup yerlerini modern yollar almış. Baan Silapin, şehrin Thonburi denen bölgesinde, hala yaşayan kanallardan birinin kenarında yer alıyor.Bangkok çekici olduğu kadar da kalabalık, gürültülü, bol trafikli, hava kirliliği yoğun bir şehir. Öğle sıcağında merkezden çıkıp buranın sakinliğine, serinliğine, yavaşlığına geldiğinde boyut değiştirmiş gibi hissediyor insan. Huzurlu. 

Birkaç dükkanın önünden geçerek varacaksınız Baan Silapin'e.
İki yüzyıldan eski, özenle restore edilmiş bir ev burası. Ben bu sefer tarihini falan boşverip nehre doğru ayaklarımı sallayarak oturdum. Bir grup Thai öğrenci de ben vardığımda öyle yapıyordu.Nehir kenarındaki heykeller görsel olarak gerçekten enteresan. Dahası bunlarla oturup çay içebiliyorsunuz.

Buradaki görülesi aktivite, geleneksel Thai kukla şovu. Çarşambalar hariç çoğu gün saat 2'de yapılan bu şovu benim görme şansım olmadı. Çarşamba hariç her gün dense de kuklacılar özel şovlara gittiği için bazen yapamıyorlarmış, benim orada olduğum iki güne de öyle denk geldi. Kuklalar ortada duruyordu yalnız.
Siz önceden arayıp öğrenin, kukla şovu olan günde gidebilirseniz daha iyi tabii ki. Denk gelmese de gitmeye kesinlikle değer, özel bir yer. O renkli balık yemlerinden alıp çuval çuval alıp nehre atın mesela. Balıklar heyecanlanıyor, aksiyon oluyor.

Lokasyonu da belirtelim kolaylık olsun:

 

Hiç yorum yok: